Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Süt Yapan Besinler

Emzirme Dönemi Beslenme

Doğum sonrasında bebeklerin ilk tüketecekleri ve tüketmeleri gereken besin anne sütü. Anne sütünün sağlıklı ve bol olması, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından son derece önemli. Bu yüzden hem gebelik döneminde hem de doğum sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi, ağırlıklı olarak süt yapan besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Peki emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı ve annelerin süt verimliliğini artırmak için ne tür besinler tüketmesi gerekiyor?

Emzirme Döneminde Anne Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Annelerin beslenme alışkanlıkları kadar yaşam tarzı ve günlük yaşam rutinleri de anne sütünün miktarına etki eder. Sağlıklı uyku düzeninin olması, stresten uzak bir yaşam sürmek, protein bakımından zengin beslenmek ve bol sıvı tüketmek gibi faktörlerin anne sütü üzerinde doğrudan etkisi bulunur. Aynı şekilde bebek emzirme tekniklerine dikkat ederek emzirmek de anne sütüne olumlu etki eder.

Bazı anneler gebelik döneminde oluşan fazla kilolardan kurtulmak için hemen doğum sonrası diyet programları uygulamaya girişir. Bu durum her ne kadar estetik olarak sonuç verebilecek olsa da, aslında süt üretimi açısından sağlıksızdır. Bu yüzden eğer bir diyet uygulamasına girişilecekse bunun doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi, egzersiz programlarının uygulanması ve anne sütünün kalitesini ve miktarını azaltacak sigara, kahve ve alkol tüketimi gibi eylemlerden uzak durulması gerekir. 

Emziren anne beslenmesi konusunda internette dolaşan kulaktan dolma diyet programlarına da itibar etmemek gerekir. Bu yüzden doktor tarafından tavsiye edilen ve anne sütünü artıran besinler tüketmek önemsenmelidir. 

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Süt yapan yiyecekler listesine geçmeden önce, bol sıvı tüketiminin önemini bir kez daha vurgulamak gerekiyor. Annelerin ve anne adaylarının hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında anne sütünü artırmak için günde en az 2-3 litre su tüketmesi öneriliyor. Ayrıca hem kan basıncının düzenlenmesi hem de vücut dengesinin sağlanması için maden suyu da tüketilebilir. Anneler için emzirme döneminde süt yapan besinler listesini çeşitlendirmek mümkün. Ancak genelleme yapmak gerekirse proteince zengin besinler tüketmenin anne sütünün kalitesine olumlu etki ettiği söylenebilir. Öne çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler demir, kalsiyum, antioksidan ve lif bakımından zengin oldukları gibi bol miktarda A, C, E, K vitaminleri ve folat içerir. Bu yüzden ıspanak, lahana ve brokoli gibi sebzelerin günde en az 1 porsiyon tüketilmesi önerilir. Arzu ederseniz roka, maydanoz, dereotu, marul, semizotu gibi yeşil yapraklı bitkilerden salatalar yapabilir, ısırgan otu ve benzeri otların çaylarını içebilirsiniz.

Tahıllı Besinler

Pirinç, tam buğdaylı makarna ya da yulaf gibi ürünler anne sütünün artırılması konusunda son derece etkilidir. Özellikle yulaf yüksek oranda demir içerir. Aynı zamanda beta glukan ve bitkisel östrojen içermesi nedeniyle hem bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine hem de anne sütünü salgılayan hormonların üretilmesine yardımcı olur. Yulaf ya da yulaf ezmesini süt, yoğurt ya da meyvelerle karıştırarak tüketebilirsiniz. 

Somon Balığı

Özellikle somon gibi yağlı balıklar hem omega 3 hem de B12 bakımından zengindir. D vitamini eksikliğini gidermesinin yanı sıra hormonların aktifleşmesine yardımcı olur.

Tahin

Östrojen hormonu ile yapısal olarak benzerlikler gösteren tahin yüksek kalsiyum içeren bir gıda ürünüdür. Demir takviyesi almak amacıyla pekmezle birlikte tüketilebilir. Ayrıca tahini birkaç kaşık olacak şekilde tüketebileceğiniz gibi, salataların içinde de değerlendirebilirsiniz. 

Bunları da Tüketebilirsiniz!

Anne sütünü artıran besinler listesi elbette yukarıdakiler ile sınırlı değil. Anne sütünü artırmak için dilerseniz şu besinleri de tüketebilirsiniz:

 • Havuç
 • Yumurta
 • Kırmızı et
 • Kuru baklagiller
 • Rezene, ısırgan ve zencefil içeren bitki çayları
 • Kuruyemişler
 • Kayısı
 • Kırmızı pancar
 • Kimyon
 • Kurutulmuş meyveler
 • Çemen
 • Çörek otu

Her ne kadar yukarıda saymış olduğumuz besinlerin anne sütünü artırıcı etkisi olsa da, bunları tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.

Emzirirken Tüketilmemesi Gereken Besinler

Emziren annelerin yememesi gerekenler listesi her annenin doğum sonrası süreci ve sağlık durumu farklı olduğu için kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Doktorunuza danışarak ilerlemek en doğru seçimdir.

Genel olarak emziren annelerin tüketmesinin uygun olmadığı düşünülen besinler gaz yapma ve bakteri içerme olasılığı yüksek olan yiyeceklerdir. Çiğ salata malzemeleri, çiğ sarımsak, sucuk-salam-sosis gibi çiğ et türevleri, çiğ köfte, kavun, soğuk ve gazlı içecekler, çok fazla sayıda çay ve kahve tüketmekten olabildiğince kaçınılması önerilir.

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri