Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni Doğan Biberon Seçimi

Bebeğinizi beslemenin en doğal yolu emzirmektir ancak annenin işe dönmesi veya sosyal yaşam gereksinimleri sonucu emzirmeye ek olarak biberon kullanımı gerekebilir. Biberonlar annelerin bebek beslenmesinde en büyük yardımcısıdır. Bebeği anne sütüyle beslemeye devam edebilmek ve sağlıklı şekilde besin ve mineralleri aldığından emin olmak içinse biberon seçimi büyük öneme sahiptir. Haklı bir endişe olan biberon seçiminde dikkat edilecek birkaç temel faktör, bebeğiniz için en sağlıklı biberon hangisidir sorusunun yanıtını daha kolay bulmanızı sağlar. Bu yazımızda en iyi biberon tavsiyesi ve bakım önerilerine yer vererek süreci kolaylaştıracak ipuçları paylaştık.

Hangi Biberon Daha Sağlıklı?

Biberon seçimi, bir bebeğin sağlıklı ve yeterli beslenmesi adına oldukça önemlidir. Çünkü kimi zaman yanlış biberon seçimi nedeniyle bebek biberonu reddedebilir ve yeterli miktarda besin alamayabilir. Kimi zamansa biberona fazla alışan bebekler anne memesine dönmekte zorlanabilir ve bu durum sonucu annede huzursuzluk, stres ve süt üretim yavaşlığı gibi ek problemler gözlenebilir. Hem anne hem de bebek üzerinde doğrudan etkili olan biberon seçiminde en sağlıklı biberon modelini bulmak için birden fazla kriteri aynı anda değerlendirmek gerekir. Bu kriterlerden başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Malzeme
  • Anti-kolik özellik
  • Emzik şekli
  • Emziğin akış hızı

Bebek ürünlerinin pek çoğunda olduğu gibi, biberonlar da bebek gereksinimleri gözetilerek tasarlanır ve sağlığı tehdit etmeyen malzemelerden üretilir. Bu aşamada biberon seçiminin bebeğin yaşına, kavrama yetisine ve beslenme alışkanlıklarına göre yapılması çok daha doğru olacaktır. Uzun süreli ve hijyenik bir kullanım elde etmek isteyen ebeveynlerin merak ettiği hangi biberon daha sağlıklı konusu ise, genel olarak biberonun üretildiği materyal özellikleri ile yakından ilişkilidir.

Biberon üretiminde temel olarak, cam, plastik ve silikon olmak üzere üç malzeme kullanılır:

Cam Biberon

Doğal yapısı nedeniyle en hijyenik biberon türlerinden biridir. İçeriğinde ağır metal ve BPA bulundurmaz. Doğa dostu ve dayanıklı bir üründür, sterilizasyonu kolaydır ve sadece kaynatılarak bile temizlenebilir.

Bütün bu özellikleri nedeniyle ebeveynlerin ilk tercih ettiği biberon çeşitleri arasındadır ancak avantajlarının yanı sıra, ağır olması ve kırılabilir olması gibi bebek sağlığını tehdit edebilecek özelliklere de sahiptir. Dolayısıyla bebeğinize kavrama açısından yeterince kolaylık sunmayabilir ve bebeğinizin kendi başına taşımasına imkan tanımaz.

Plastik Biberon

Plastik biberon, hem ucuzluğu hem de ürün çeşitliliği nedeniyle en sık tercih edilen modeller arasındadır ancak bu sağlıklı biberon olduğu anlamına gelmez. Nitekim, plastik oldukça dikkatli seçilmesi gereken bir malzemedir ve özellikle plastik biberon kullanmak istiyorsanız ‘polipropilen’den üretilen modelleri seçmeniz önerilir.

Plastik biberonlar uygun fiyatlı olmalarıyla avantaj sağlasalar da, cam biberonlar kadar uzun ömürlü değildirler. Çabuk yıpranma riski taşır ve sterilizasyon sırasında kaynatılamazlar. Yüksek ısıdan etkilenerek form ya da yapısal olarak değişime açıktırlar.

Silikon Biberon

Hafif, kırılmaz ve kolay kavranan özellikte olan silikon biberonlarda da ilk bakılması gereken özellik BPA faktörüdür. Bulaşık makinesinde yıkama, sterilizatörde temizleme ve kaynatma gibi pratik yöntemlerle temizlenmeye olanak sağlayan silikon biberonlar, camla aynı hammaddeden üretilmesi sebebiyle bebek beslenme ürünlerinde tercih edilebilecek en hijyenik ve en sağlıklı alternatiftir. Ayrıca ağırlık bakımından cam seçenekler gibi ağır olmaması da bebeklerin biberonlarını kendi başına tutabilmesine olanak tanır. İnsan cildine en yakın hissiyattaki silikon biberonlar bu sayede bebeğinizin duyusal ve ince motor gelişimlerine destek olur.

Özetlemek gerekirse; farklı malzemelerden üretilen biberonlar arasında tercih yaparken mutlaka ürün içeriğini incelemeniz ve bebek sağlık standartlarına uygunluk durumunu kontrol etmeniz gerekir. Her malzemenin ve ürünün kendi içinde artıları ve eksileri olmakla birlikte, bu ürünler aynı zamanda geniş bir fiyat skalasından sunulur. Öncelikle ürünün BPA’sız olduğuna dikkat ettikten sonra diğer detayları incelemeye başlayabilirsiniz.

Yüksek kaliteli ve hijyenik silikon malzemeden üretilen Comotomo Silikon Biberonlar, standart biberonlardan farklı tasarımı ile bebeklere kolay kavrama avantajı sağlar. Aynı zamanda anne memesine benzer yapıya sahip olan geniş emziği ve dayanıklı gövdesi ile uzun süreli kullanım için uygundur. Bununla birlikte hijyen standartlarına uygunluğu ile öne çıkar ve BPA içermez. Diğer yandan sızdırmayan çift havalandırma deliği sayesinde kolik önleyici özelliği bulunur ve bebeklerdeki gaz probleminin önüne geçilmesine yardımcı olur. Doğal ve sağlıklı malzemeden üretilen Comotomo biberonlar geniş ağız yapısı, hacmi ve yavaş, orta, hızlı akış emzik seçenekleriyle yenidoğandan 6 ay üstü olmak üzere tüm bebekler için uygundur.

Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Tavsiyesi

Biberon seçimi, bebeklerin yeterli ve sağlıklı beslenmesi adına oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle yenidoğan biberon tavsiyeleri incelenirken pek çok farklı kritere dikkat edilmesi gerekir. Bunlar arasında; biberon malzemesinin dışında biberonun anti-kolik özelliği, boyutu, şekli, emzik yapısı ve emzik delik sayısı gibi faktörler sıralanabilir.

 İdeal ve sağlıklı bir biberonun şu özelliklerde olması gerekir:

  • Anne memesi örnek alınarak tasarlanmalıdır. Biberon emziği tıpkı anne memesi gibi geniş, esnek ve uzayabilen yapıda olmalıdır
  • Süt akış hızı, anne memesindekine benzer olmalıdır. Bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre yavaş, orta, hızlı akış  biberon emzikleri tercih edilmelidir.
  • Biberon büyüklüğü ihtiyaca göre belirlenmelidir; yenidoğanlar ve 3-6 ay bebekler için  90-150 ml yeterli olabilirken 6 ay ve sonrası bebekler için 240-260 ml ebatındaki biberonlar tercih edilmelidir.
  • Temizliği pratik ve kolay olmalı, kullanım ömrü ise uzun olmalıdır. Dayanıklı ve kolay temizlenebilir malzemelerden üretilen ürünler kullanılmalıdır.
  • Biberon aparatlarının dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı göz önünde bulundurulmalı, parçaları kolay bulunur ya da az parçaya sahip ürünler arasından seçim yapılmalıdır.
  • Özel hava akış kanalları bulunan antikolik özellikli modeller tercih edilmelidir, böylece bebek beslenirken mümkün olan en az seviyede hava yutar, gaz ve kolik problemi yaşamaz.

Piyasada özellik, materyal ve tasarım bakımından oldukça fazla ürün sayısı bulunur ve bebeğin ihtiyaçlarını önceden kestirmek her zaman mümkün olmayabilir. Ayrıca bebekler çabuk büyüdüğünden bu ihtiyaçlar zaman içinde değişebilir ve diş çıkarma, gaz problemi gibi ek problemlere göre seçim yapmayı gerektirebilir. Bu tür durumlara karşı önlem almak adına biberonları yedekli kullanabilir ve bebeğiniz için en uygun ürüne deneyerek karar verebilirsiniz. Ancak bu sırada bebek sağlığını tehdit etmemek adına hijyenik ve sağlık standartlarına uygun Comotomo silikon biberonlardan birini tercih ederek, kolay kullanım ve kalite avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri