Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır?

Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır?

Bebek doğduğu andan itibaren ebeveynlerin üstüne düşen en büyük sorumluluklardan biri beslenmedir. İlk önce doğrudan emzirme yöntemiyle başlayan beslenme süreci, zamanla bebeğin biberona geçmesiyle ilerler. Doğal bir aşama olmasına rağmen bebeğin kendine has karakteriyle yakından ilişkili olan bu geçiş, zaman zaman fazlasıyla uğraştırıcı olabiliyor. Peki bebekler biberona nasıl alıştırılır ve biberon reddetme nedenleri nelerdir?

Bebek Biberonu Neden İstemez?

Bebek için beslenme süreci doğal bir içgüdü olan emme dürtüsü ile başlar. Emzirme sırasında anne ve bebek arasında oluşan güven ve bağ hissi, bebeğin biberonu reddetmesinin arkasındaki en temel nedendir. Fakat bebek ay almaya başladıkça hem annenin rahatlığı hem de bebeğin kendi başına bir şeyler yapmayı öğrenmesi nedeniyle biberona geçiş oldukça faydalıdır. Dolayısıyla her anne babanın, bebeğin gelişimsel sürecine katkıda bulunmak adına bebek biberona nasıl alıştırılır konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. 

Her bebek ayrı bir yapıda olduğundan biberonu reddetme nedenleri de farklı olabilir. Kimileri için biberona geçiş kendiliğinden gerçekleşirken, kimileri için biberon kullanmak tam bir mücadele haline gelebilir. Bazı durumlarda ise biberon istememenin esas sebebi, ebeveynin yaptığı yanlış tercihler olabilir. Bu nedenle biberona alıştırma yöntemlerini incelemeden önce bebeğin biberonu reddetme nedenleri araştırılmalıdır. Bunlardan bazıları;

  • Anne memesinin sağladığı güven hissinden kopamama,
  • Bebek için fazla büyük biberon kullanma,
  • Ağız yapısı bebek için uygun olmayan biberon tercihi,
  • Biberona geçiş aşamasının fazla hızlı olması

şeklinde sıralanır ve sizin bebeğinizin de biberonu reddetme nedeni yukarıdakilerden biri olabilir.

Bebekleri Biberona Alıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler için her yeni eylem alışılması gereken yeni bir şeydir, bu nedenle biberon reddetme de doğal kabul edilir. Ancak biberona alıştırma sürecini bebek için kolaylaştırmak, genellikle anne babanın elindedir. Yapılan doğru tercihler ve yaklaşım şekli, mevcut problemin kolaylıkla aşılması adına büyük önem taşır. Siz de biberona geçiş aşamasını hem kendiniz hem de bebeğiniz adına kolaylaştırmak isterseniz, aşağıdaki biberon almayan bebek nasıl alıştırılır önerilerini dikkate alabilirsiniz:

  • Her bebeğin özel ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle bebeğin yaşına, boy kilosuna, beslenme ihtiyacına uygun bir biberon tercih edilmelidir.
  • İlk kez biberon kullanacak bebeklere baskı yapılmamalı, geçiş aşaması kademeli olmalıdır. 
  • Biberon kullanırken emzirme pozisyonu doğru olmalıdır.
  • Biberona direnç gösteren bebeklerin biberon denemesinden önce aç olmasını beklemek faydalı olabilir.
  • Alışkanlığın kazanılması için biberon kullanımı aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Yukarıdaki önerilerden hareketle kendi bebeğiniz için en doğru biberon alıştırma yaklaşımını uygulayabilirsiniz. 

Bebekler Biberona Ne Zaman Alıştırılmalıdır?

Bebeğin biberona ne zaman geçmesi gerektiği konusu, anne babalar için kafa karıştırıcı bir durumdur. Genellikle düşünülen, biberon alışkanlığıyla birlikte emzirmenin sonlanacağı yanılgısıdır. Ancak bebeği biberona alıştırmada en önemli konu, anne tarafından gerçekleştirilen emzirmenin devam etmesidir. Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebek için biberon önemli bir destektir ve geçiş aşaması bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. İşe dönme durumunun olması halinde süreci kolaylaştırmak için bu tarihten 1-2 ay önce hafif hafif biberonla beslemeye başlayabilirsiniz. Bebeğin biberonu daha erken tanıması içinse biraz deneme yanılma, biraz da bebeği gözlemleme yoluyla en doğru zamanda biberon kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebek ihtiyaçlarını karşılayan doğru bir biberon kullanmak, genellikle sürecin daha kolay tamamlanmasını sağlar. Bu aşamada malzeme, şekil ve doku bakımından anne memesiyle benzerlik gösteren Comotomo biberonları tercih edebilirsiniz. 2 farklı ebat çeşidi arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin; 3 aylık bebeği biberona alıştırma için yavaş akışlı ve antikolik özellikli biberonları tercih ederken, 6 aylık bebekler için hızlı akışlı modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece bebeğin mümkün olan en kolay ve sağlıklı şekilde biberon kullanmasına yardımcı olursunuz.
Siz de benzersiz tasarımı ve doğallığı ile biberona geçişi kolaylaştıran Comotomo biberon seçeneklerini hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri