Bebek Nasıl Emzirilmelidir? Doğru Emzirme Teknikleri ve Pozisyonları

Bebek Nasıl Emzirilir

Bebeğinizin sağlıklı gelişmesi ve birçok hastalıktan korunması için faydaları saymakla bitmeyen temel besin anne sütüdür. Bebeğiniz için tercih edebileceğiniz en doğal ve sağlıklı beslenme şekli ise emzirmektir. Emzirme, bebeğinizi beslemenin yanı sıra onunla aranızda duygusal bağ kurmak için de eşsiz bir araçtır. Bu sebeple emzirmeyi doğru şekilde uygulamak anne ve bebek için oldukça önemlidir. Doğru emzirme teknikleri ve doğru emzirme pozisyonları hem bebeğin hem de annenin rahat bir beslenme deneyimi yaşamasını sağlar. Bebek nasıl emzirilir ve doğru emzirme nasıl olmalıdır sorularına cevap olması için hazırladığımız bu yazımızda keyifli ve huzurlu bir emzirme dönemi geçirmeniz için sizinle doğru emzirme teknikleri ve pozisyonlarını paylaştık.

Doğru Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Emzirme her ne kadar doğal bir süreç olsa da, ilk tecrübe ettiğinizde nasıl yapılacağını bilememeniz ve öğrenene kadar zorluk yaşamanız çok normal bir süreç. Siz ve bebeğiniz emzirme konusunda tecrübe kazandıkça süreç daha keyifli hale gelecek. Doğumdan hemen sonra teninize koyularak ilk emzirmenin gerçekleştiği o büyülü andan itibaren bebeğinizin meme arayışının başladığını fark edeceksiniz. Fakat bebeğiniz her ne kadar emme refleksini doğumda kazanmış olsa da emme becerilerini geliştirmek için doğru teknikleri sizinle birlikte öğrenmesi gerekir.

Peki doğru emzirme nedir ve nasıl olmalıdır? Doğru emzirme, bebeğinizin doğal emme refleksini kullanarak anne sütünü rahat bir şekilde almasını sağlamaktır. Diğer bir deyişle, size ve bebeğinize uygun olan doğru emzirme pozisyonunu bularak bebeğinizle koordinasyonu yakalayabilmenizdir. Emzirmenin doğru bir şekilde yapılması anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşır. Bebeğin memeyi doğru bir şekilde kavraması sütü kolay emebilmesini ve daha az hava yutarak rahatça beslenmesini sağlarken, bu durum anne açısından meme ucu yaralarının oluşmamasına, hormonların uyarılarak süt üretiminin artmasına ve memenin tam boşalmasını sağlayarak ağrıların önüne geçilmesine olanak tanır.

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirme öncesi bazı hazırlıklar yapmanız ve emzirirken bazı hususlara dikkat etmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi ve bebeğinizin sizi daha rahat emmesini sağlayabilir. Bunların doğru emzirme pozisyonu almadan önceki temel adımlar olduğunu ve hangi pozisyonu tercih ederseniz edin önce bu temel adımları uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Emzirme Öncesi

  • Sakin ve gürültüsüz bir ortama geçin.
  • Sırtınızı, belinizi ve bebeği emzireceğiniz kolunuzun altını yastıklarla destekleyerek rahat edeceğiniz bir duruş seçin.
  • Bebeğinizin emzirme esnasında huzurlu olması için altının temiz olduğundan ve burnunun tıkalı olmadığından emin olun.

Emzirirken

  • Bebeğinizi tüm vücudunu tamamen size dönük olacak şekilde memenize yerleştirin. Bu şekildeyken karın karına olmalısınız ve bebeğinizin başıyla vücudu aynı düzlemde olmalı. Vücudu dışarıya dönük olmamalı.
  • Emzirme boyunca bebeğinizi kendinize yakın tutun ve sırtından poposuna kadar elinizle destek verin.
  • Emzirmeye başlarken elinizle kavradığınız meme ucunuzdan bir damla süt çıkarın ve bebeğinizin alt dudağına değdirin. Böylece aranma refleksi başlayacak ve memeyi kendisi bulacaktır.
  • Meme başı ve çevresindeki koyu halkanın tamamının bebeğinizin ağzında olduğundan emin olun. Bu şekildeyken bebeğinizin dudakları dışarıya dönük olmalıdır ve çenesi memeye değmelidir.
  • Emzirirken acı hissederseniz muhtemelen bebeğiniz memenizi doğru kavrayamamıştır. Bebeğinizin yanlış emdiğini hissettiğinizde küçük parmağınızı yavaşça ağzının kenarından içeri sokarak onu nazikçe memenizden ayırın ve tekrar deneyin.
  • Özellikle yenidoğan bebek emzirilirken yanağına ve ayak altına yapacağınız küçük dokunuşlarla emzirme esnasında uyumasını önleyebilirsiniz.  

Tüm bu bilgiler bebeğinizin memenizi tam ve doğru kavramasını kolaylaştırır. Temel adımları tamamladığınıza göre artık doğru emzirme tekniklerini deneyerek bebeğiniz ve sizin için en doğru emzirme şeklini bulabilirsiniz.

Emzirme Teknikleri

Yaygın olarak kullanılan ve en çok önerilen dört doğru emzirme tekniği:

Kucaklama (Beşik) Pozisyonu

Kucaklama Pozisyonu

Genelde ilk akla gelen ve en çok tercih edilen emzirme pozisyonudur. Bu pozisyonda bebeğinizin başı dirseğinizin ya da ön kolunuzun iç yanına yaslanır. Bebeğiniz kucakladığınız kolunuzun tarafındaki memeyi emer ve aynı kolunuz ile sırtından desteklersiniz. Diğer elinizle ise kalçasından destek verirsiniz. Sezaryen ile doğum yapmış annelerin dikişlerine baskı yapma ihtimali sebebiyle bu pozisyon zorlayıcı olabilir.

Ters Kucaklama (Çapraz Beşik) Pozisyonu

Ters Kucaklama Pozisyonu

Genellikle emme kuvveti az olan ve memeyi almakta zorlanan bebekleri desteklemek için kullanılan emzirme pozisyonudur. Bu kez bebeğinizi emzireceğiniz memenin tersi kolunuza alarak kavrarsınız. Memeyi emdiği taraftaki elinizle ise bebeğinizin başını desteklersiniz. Böylece ensesini elinizle destekleyerek başını doğru tutmasını ve memeyi doğru kavramasını kolayca sağlamış olursunuz.

Koltuk Altı Pozisyonu

Koltuk Altı Pozisyonu

Özellikle sezaryenle doğum yapmış annelerin ve ikiz annelerinin en çok tercih ettiği emzirme pozisyonudur. Emzireceğiniz memenin olduğu koltuk altınıza doğru bebeğinizi uzatırsınız. Bu kez bebeğinizin başı memeyi emdiği taraftaki elinizin avucuyla desteklenir. Sırtını ise kolunuzla çanta tutar gibi desteklersiniz.

Yatarak Emzirme (Yan Yatış) Pozisyonu

Yatarak Emzirme (Yan Yatış) Pozisyonu

Annelere emzirirken dinlenme fırsatı da sunan ve genellikle gece emzirmelerinde tercih edilen emzirme pozisyonudur. Tüm emzirme tekniklerinde olduğu gibi bu pozisyonda da bebeğinizin yüzü ve vücudu tamamen size dönük olmalıdır. Anne ve bebek birbirine karın karına temas eder ve anne bebeğin sırtını koluyla destekler. Bu pozisyondayken her ne kadar uzanıyor olsanız da uyanık kaldığınızdan ve bebeğinizi emerken kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Bu 4 yaygın emzirme tekniğinin yanı sıra arkaya yaslanarak emzirme ve ayakta emzirme gibi farklı emzirme teknikleri de bulunur.

Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız günden itibaren çeşitli emzirme pozisyonları deneyerek sizin ve bebeğiniz için en rahat emzirme pozisyonunu belirleyebilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin daha kolay ve rahat beslenmesi, size de mutluluk verecektir. Emzirmenin ve anne sütünün en büyük destekçisi Comotomo silikon biberonlar ve anne memesine en yakın genişlikte ve hissiyattaki Comotomo biberon emzikleri mevcut emzirme düzeninizi sürdürmenize yardımcı olur.

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri