Doğumdan Önce Alınması Gerekenler

Hastane Çantası

Annelere ve babalara düşen görevler hamilelik süreciyle başlar. Doğumdan önce bu görevlerin yerine getirilmesi, gebelik sürecinin sorunsuz şekilde atlatılması ve doğum sonrasına yeterince hazır olunması açısından oldukça önemli. Hamilelik döneminde doktor ile düzenli olarak görüşerek ondan tavsiyeler almak, beslenmeye dikkat etmek, hamilelik egzersizleri yapmak ve doğum planı hazırlamak ne kadar önemliyse, anne ve bebeğin ihtiyacı olan eşyaları hazırlamak da bir o kadar önemli. Peki doğum anı yaklaşırken yenidoğan alışveriş listesi ne olmalı, hastane çantasında olması gerekenler neler ve bu ürünleri seçerken nelere dikkat etmek gerekli?

Anne İçin Alınması Gerekenler

Anne için düşünülmesi gereken ilk eşyalar, vücudun rahat etmesini sağlayacak giysilerdir. 

Emzirme düşünülerek önden açılan pijamalar ya da gecelik tarzı giyim ürünleri tercih edilebilir. Ek olarak hijyenik pedler, göğüs pedi, sıcak su torbası, lohusa külodu, göğüs koruyucu aksesuarlar gibi eşyalar doğum yapacak kadınlar için bir gerekliliktir. Eğer arzu ederseniz hastane çantası hazırlarken bu listeye rutin olarak kullandığınız kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini de ekleyebilirsiniz. 

Bebek İçin Giyim İhtiyaçları

Annelerin ihtiyaçları kadar bebek için alınması gerekenler de önemli. Bebek doğmadan önce alınması gerekenler listesindeki bazı ihtiyaçları şu şekilde listelemek mümkün:

 • 3-4 adet body,
 • 3-4 adet pijama ya da alt kıyafeti,
 • 3-4 adet tulum,
 • 3-4 adet eldiven, çorap ve patik,
 • 1-2 adet pamuklu şapka ya da bebek başlığı,
 • Mevsimine göre yelek, mont ve hırka.

Arzu ederseniz kendi istekleriniz ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda bu listeyi çeşitlendirmeniz mümkün. 

Bebek İçin Bakım ve Temizlik Ürünleri

Bebeklerin ciltleri son derece hassas olduğundan, bakım ve temizlik ürünlerinin de bu durum göz önünde bulundurularak hassasiyetle seçilmesi gerekiyor. Mümkün olduğunca bebeğin cildini tahriş etmeyecek ya da alerjik reaksiyonlara neden olmayacak ürünler tercih edilmeli. Bebeklerin yenidoğan hastane çantası içerisinde bulunması gereken bakım temizlik ürünlerinin listesi şu şekilde:

 • Bakım çantası,
 • Emzik kutusu ve yalancı emzik,
 • Tarak, fırça ve tırnak makası,
 • Islak mendil ve bezler,
 • Biberon (emzirememe ihtimaline karşı yedekte bulunmalı)

Eğer arzu ederseniz ve doktor tarafından da tavsiye edilirse sterilizatör ve biberon ısıtıcısı gibi ürünleri de hamilelik hastane çantası içine ekleyebilirsiniz. 

Doğumdan önce alınması gereken son derece geniş bir doğuma hazırlık listesi mevcut. Bu liste içerisinde giyim ihtiyaçlarından bebek bakım ve temizlik ürünlerine, banyo ürünlerinden beslenme ve emme ihtiyaçlarına kadar geniş bir çeşitlilik var. Doğuma hazırlık listesinde yer alan birçok ihtiyaç aynı zamanda hastane çantasında da yer almalı. Bu malzemelerin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi büyük önem taşıyor. Nitekim tek bir eksik bile can sıkıcı olabilir. Bazı ihtiyaçlar da doğum sonrasında hastaneden eve gelindiğinde kullanılacak ve hatta daha da ilerleyen dönemlerde ihtiyaç haline gelecek olan malzemelerdir. Şimdi hep birlikte bunlara bir göz atalım.

Banyo İçin Gerekenler

Bebeklerin ilk banyosu son derece önemli. Hatta günümüzde ilk banyo günü başlı başına bir etkinlik olarak görülüyor. İlk banyo için elbette bir bebek küveti ve bebek filesi gerekli. Ek olarak bebekler için özel olarak üretilmiş olan banyo süngeri, bebek şampuanı ya da sabunu ve bebek losyonu gibi ürünler kullanabilirsiniz. Banyo sonrası içinse kundaklı bebek banyo havlusu ihtiyacınız olacak. Ayrıca suyun sıcaklığını ayarlamak için termometre, tırnak kesimi ve benzeri bakımlar için bakım yatağı ve olası bir pişik durumuna karşı pişik kremi almayı da tercih edebilirsiniz. 

Beslenme ve Emme İhtiyaçları İçin Gerekenler

Geldik bebek için alınması gerekenler listesinin en önemli kısmına. Hastanede bebeğin beslenme ihtiyacı olarak annenin emzirmesiyle karşılanacağından, listenin ilk sırasında bir emzirme sütyeni eklemek gerekebilir. Aynı zamanda ihtiyaç olan süt miktarının karşılanması adına doktor tavsiyesi ile göğüs pompası da kullanılabilir. Bebeklerde beslenme ve emme ihtiyaçlarının karşılanması adına gereksinim duyulan diğer ürünler şu şekilde:

 • Biberon,
 • Emzik,
 • Emzirme minderi,
 • Biberon ısıtıcı ve taşıyıcı,
 • Sterilizatör

Özellikle biberon seçiminde özenli davranmak son derece önemli. Siz de bebeğiniz için medikal sınıf premium saf hijyenik silikondan üretilen, süt akış hızı ayarlanabilir ve zararlı maddeler içermeyen Comotomo biberon modellerine Mini Miracles Hut güvencesiyle ulaşabilirsiniz. 

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri