Biberon Gaz Yapar mı?

Gaz Yapmayan Biberon

Yenidoğan bebeklerdeki en yaygın problemlerden biri beslenme sonrası ortaya çıkan gaz sorunudur. Özellikle ilk aylarda görülen bu sorun, bebek sindirim sisteminin tam olarak gelişmemesinden kaynaklanır ve sıklıkla 3. veya 4. aydan sonra azalarak kesilir. Bu süreçte bebeğinize destek olmak ve gaz sancılarını minimuma indirmek için deneyebileceğiniz birkaç ipucu vardır, bunların başında ise biberon ve biberon emziği seçimi gelir. Peki biberon gaz yapar mı ve gaz yapmayan biberonun özellikleri nelerdir?

Bebeklerde Gaz Neden Olur?

Bebek gelişiminde, beslenmenin doğal yollarla ve sağlıklı olması son derece önemlidir. Anne sütü ile başlayan beslenme zamanla formül mama ile beslenmeye dönüşebilir ve bu zaman zarfında bebekte sık sık gaz problemi gözlenebilir. Temel olarak tam gelişmemiş sindirim sisteminden kaynaklanan bu sorun, bazen de doğrudan biberon tipi ve beslenme biçimi ile ilgilidir. Yanlış pozisyonda ve yanlış biberon aracılığıyla gerçekleşen bir beslenme sonucu bebeğiniz fazla hava yutarak gaz problemi yaşayabilir. Kimi zaman ise biberondaki akış uyuşmazlığı nedeniyle beslenme, ihtiyaçtan fazla ve hızlı şekilde tamamlanarak sindirim şikayetlerini artırabilir. Bunların yanı sıra sürekli yaşanan gaz rahatsızlığı bazen de sizin tekrarladığınız şu gibi yanlış hareketler ile ilişkilidir;

 • Yanlış beslenme pozisyonu,
 • Bebek ayaklarının açık kalması ve bebeğin üşütmesi,
 • Gaza neden olan besinlerin fazla tüketilmesi,
 • Gereğinden fazla beslenilmesi,
 • Bebeğin beslenmeden hemen sonra yatırılması,
 • Beslenme sonrası bebeğin gazının çıkarılmaması.

Genel olarak bebeğin gelişim hızına ve ihtiyacına uygun olmayan ve antikolik özellikli olmayan bir biberon tercih etmek, yaşanılan gaz şikayetlerini ve bebekteki kolik rahatsızlık durumunu artıracaktır. Bu nedenle doğru beslenme açısını ve tarzını bulduktan sonra yapmanız gereken ilk şey, gaz yapmayan biberon seçeneklerini incelemek olmalıdır.

Gaz Yapmayan Biberon

Bebeği beslemenin tek bir yolu bulunmaz. Çoğu ebeveyn bebeğini karma yöntemle beslemeyi tercih eder. Örneğin; vaktiniz olduğunda bebeğinizi doğrudan anne sütü ile besleyerek, diğer zamanlar içinse sütünüzü önceden sağıp formül ile birleştirerek karma bir plan oluşturmak en mantıklısıdır. Bu sayede hem pek çok açıdan konfor kazanmış hem de miniğinizi yavaş yavaş memeden ayırmış olursunuz. Ancak özellikle bu aşamada antikolik olarak bilinen gaz önleyici biberon tercih etmek birincil önceliğiniz olmalıdır, aksi halde bebeğinizdeki kolik riskini tetikleyebilir ve sürekli devam eden ağlama nöbetleri ile karşılaşabilirsiniz. Elbette böyle bir durum ev içindeki genel psikolojiyi, özellikle de anne olarak sizi olumsuz etkileyecektir.

Gaz yapmayan biberon denilince akla pek çok seçenek gelse de hem bebeğin anne memesi ile kurduğu yakınlık hissini en iyi şekilde sunan hem de gelişim hızına en uygun şekilde beslenmesini sağlayan çift antikolik havalandırma deliği sayesinde gaz ve kolik oluşumunu önleyen Comotomo biberonlar, gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz modeller arasında yer alır.

Antikolik özelliğinin yanı sıra Comotomo biberon seçeneklerinin sunduğu diğer avantajların başında şunlar gelir:

 • Yumuşacık silikon gövdesiyle bebeğinize tutuş kolaylığı sunar,
 • BPA ve zararlı maddeler içermez, 
 • Uzun süre dayanıklıdır,
 • Bebeğinizin küçük kas gelişimini destekler,
 • Mükemmel ten uyumu sunar ve anne memesini aratmaz,
 • Ağız yapısı aynı anne memesi kadar geniştir,
 • Akış hızı ve kapasitesi bebek yaşına göre tercih edilebilir,
 • Ek aparatlara gereksinim duymadan antikolik özellik sunar ve bu da temizleme kolaylığı sağlar.

Bebeğinizi biberona alıştırmak veya doğru ekipmanları bulmak yorucu bir süreç gibi gözüküyor olabilir. Dolayısıyla işleri sizin için her açıdan kolaylaştıran antikolik Comotomo biberon çeşitlerine, sandığınızdan daha fazla gereksinim duyuyor olabilirsiniz. Yenidoğanlar için sağlıklı çözümler sunan websitemiz üzerinden edineceğiniz bu biberonlar ile beslenmeyi çok daha pratik ve faydalı hale getirebilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri