Emzirmenin Anneye ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Faydaları

Yeni doğan bir bebek için anne sütünden daha besleyici ve faydalı başka bir seçenek yok. Bu nedenle bebeğinizi kucağınıza ilk aldığınız andan itibaren içgüdüsel olarak emzirmek istemeniz çok normal. Ancak emzirmek, en bilindik haliyle sadece bebeğinizi beslemenize yardımcı olmaz. Aynı zamanda doğum sonrası stresi azaltmadan kanseri önlemeye kadar sayısız fayda sağlar ve bebek ile anne arasındaki bağı ölümsüzleştirir. Üstelik hazır olarak gelen bir besindir ve ekstra çaba gerektirmez, o halde emzirmenin faydaları hakkında diğer bilinmeyenleri ele alalım.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Doğum anından başlayarak bebek için ilk 6 ay hayati önem taşıyan emzirme faydaları saymakla bitmez. Emzirme sırasında anneden bebeğe sayısız enzim, mineral ve protein aktarılır ve bebeğin günlük enerji ihtiyacı karşılanır. Bu sayede bebek beslenmesinin yanı sıra sindirim sisteminin yapı taşları da oluşmaya başlar. Dolayısıyla doğumun ilk aylarında, bebeği güven ve sağlık içinde beslemek adına herhangi bir ek gıdaya veya formüle de gereksinim kalmaz. Bu pratiklik ise emzirmenin sağladığı bir avantajdır ancak faydalar elbette bunlarla sınırlı değildir. Nitekim emzirmenin bebeğe faydaları olduğu kadar anneye de faydaları vardır ve iki taraf arasında güven duygusunun oluşmasındaki ana etmendir.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle ve doğrudan emzirerek beslenmesi bütün uzmanlar tarafından önerilen bir şey ve tabii ki bunun bir nedeni var. Aksi halde bebeği anne sütüyle beslemek için sadece biberonlar tercih edilebilirdi. Fakat içindeki bileşenlerle bebeğe sağlık açısından sayısız fayda sağlayan anne sütü, özellikle ilk aylarda emzirme yoluyla verildiğinde bebeğin rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle bebeği mümkün olduğunda erken emzirmek ve anne ile arasında bağ kurmasını sağlamak, ileride oluşabilecek pek çok sorunu ortadan kaldırmaya yarar. 

Anne Sütünün Önemi

İçeriği temiz, güvenilir ve besleyici olan anne sütünün önemi oldukça fazladır. Bebekler için en ideal besin olan anne sütünde, bebeğin yaşamın ilk aylarında ihtiyacı olan enerji ve besinleri karşılayacak kadar zengin bir bileşen yoğunluğu vardır. Ayrıca içeriği dinamik olduğundan bebek ihtiyacına göre değişebilir ve bu sayede her anne sütü doğrudan bebeğe özel hale gelir. İlk 6 aylık evreden sonra çeşitli ek gıdalarla birlikte tüketilen anne sütünün faydaları da en az ilk aylarda olduğu gibi devam eder ve bebeğin günlük besin ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar. 

Araştırmalar anne sütünün şu açılardan önemli olduğunu göstermektedir:

  • Anne sütü, bebeğin büyüme hızını artıran, sinir sistemi ile bağışıklık sistemi gelişiminde rol oynayan kolostrum bileşeni bakımından zengindir.
  • Yeterli miktarda anne sütü alan bebeklerde yaşamın ilerleyen döneminde obezite, kalp hastalığı, hipertansiyon ve diş çürüğü gibi problemlerin görülme riski düşer.
  • Anne sütü tüketen bebeklerde zeka gelişim hızı daha fazladır.
  • Yenidoğan bebeklerin böbrekleri ile uyumlu vitamin ve minerallerin tümü anne sütünde yer alır. Ayrıca lif miktarı ve doymamış yağ asiti de oldukça fazladır. Bu nedenle anne sütü faydaları arasında en önemlilerinden biri sindirim sisteminin gelişimine katkı sağlamasıdır.

Bebeğin doğal yollarla beslenmesi ileriki yaşamında ortaya çıkabilecek pek çok sorunu önlemede etkilidir. Dolayısıyla siz de emzirme esnasında salınan hormonların ve süt kalitesinin avantajlarından faydalanarak, bebeğiniz için ideal bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin bebekler üzerindeki faydaları üzerine sayısız çalışma mevcut ancak benzer faydalar anneler için de söz konusu. Tamamen içgüdüsel ve doğal şekilde gerçekleşen emzirme eylemi sırasında hem anne hem bebek vücudunda pek çok enzim ve hormon salgılanmaya başlar. Bu hormonlar en temelde aradaki bağı güçlendirirken bir yandan da hücre yenilenmesine katkı sağlar. Dolayısıyla emziren annelerde güzelleşme, canlanma, hatta ciltte iyileşme etkileri gözlenir. 

Öyle ki, kan akış hızındaki artıştan manevi rahatlığa kadar emzirmenin anneye faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzenli emziren annelerde doğum kilolarını vermek daha kolay olur. Emzirme esnasında metabolizma hızı arttığından günlük enerji tüketim miktarı da artar ve kendiliğinden kilo kaybı sağlanır.
  • Rutin haline gelen emzirme alışkanlıkları, anne vücudundaki demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Emziren kadınlardaki kalsiyum miktarı artar, kemik yapısı güçlenir ve sonuç olarak kemik erime riski azalır.
  • Emzirme ile kadın vücudundaki sıvılar arasında denge sağlanır.
  • Emziren kadınlarda yumurtalık ve meme kanseri riski, emzirmeyenlere göre daha azdır.
  • Emzirme, vücutta protein, karbonhidrat ve yağ dengesini sağladığından diyabetin önüne geçmeye yardımcıdır.

Bütün bu sebeplerden ötürü emziren annelerin, süt kalitesini ve miktarını artıracak besinlere yönelmesi gerekir. Dolayısıyla sırf sağlıklı beslenme tarafından ele alındığında bile emzirmenin anneye ne kadar fayda sağladığı anlaşılabilir. Çünkü sağlıklı beslenme sonucu vücut formunda genel bir iyileşme ve toparlanma söz konusu olur.

Ancak ne kadar hazırlıklı olsanız da bebek doğduktan sonra bazı beklenmedik sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz var, süreci keyifli ve özel yapan da tam olarak bu sürpriz hali. Bu nedenle bebek beslenmesine yardımcı ekipmanlar kullanmak istemeniz kadar doğal bir şey yok. Anne memesine yakın formu bebeğiniz ile aranızdaki bağı zedelemeyecek ve size günlük işleri yaparken büyük konfor sunacak Comotomo biberon çeşitleri için websitemizdeki mağaza bölümünü hemen ziyaret edebilirsiniz!

Bu İçeriği Paylaş

Yorum Yap

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

Leave the field below empty!

Blog Kategorileri

Blog Kategorileri